in blog

Yeni mezunlar için üç iş mülakatı tavsiyesi

Bugün ODS Consulting Group‘ta işe alım günü 😎🍀🌏 Adaylar bireysel değerlendirmeler, yetenek testleri ve vaka çalışmaları gibi farklı değerlendirmele süreçlerinden geçecekler.

ODTÜ’de bu gibi mülakatlara “Business Communication” dersi ile bizi hazırlayan Tuğrul Atasoy Hocamızdan öğrendiklerimin bana çok faydasını gördüm.

Son 5 yıldır da genişçe bir ekip ile çalışıyorum. Özellikle 95 ve sonrası doğumlu, yeni mezun yüzlerce aday ile mülakatlara girdim, beraber çalışıyoruz.

Özellikle yeni mezunlar için bu iki tecrübemden edindiğim üç tecrübemi iş mülakatlarına girecekler için paylaşmak isterim.

-Mülakatına gireceğiniz şirketin, internet sitesini ve sosyal medya hesaplarını didik didik araştırın (daha doğrusu “stalk”layın. mülakatta sorulacak birçok şey aslında orada 🙃).

-Mülakatına gireceğiniz şirketin rakiplerini tespit edin ve benzer şekilde onların da tüm internet bilgilerini didik didik araştırın. (mülakatta buradan edineceğiniz bilgiler sizin için fark yaratacaktır 😎)

-Hangi pozisyon için adaysanız, bu pozisyonun gerektirdiği becerileri araştırın. Örn. Satış pozisyonu için hangi beceriler gerek, İhracat danışmanı ne iş yapar, gibi soruları internette arattığınızda karşınıza çıkan iş tanımları size ne kadar uyuyor, bu becerilerin ne kadarı sizde var, bunları mülakatlardan önce düşünün. (Hepimiz becerilerimizden dolayı bir pozisyonda istihdam ediliyoruz. Seçilen değil, seçen olmak için becerilere sahip olduğunuzu mülakatta net bir şekilde anlatmalısınız. 👩‍💻)

Herkese güzel günler dilerim 🍀

#işealım#mülakat#yenimezun