in e-ticaret, Global Business Development, Intellectual Business

Çin’de E-ticaret Ortamı ve Fırsatlar

Lumost‘un hazırladığı podcast’ın aşağıdaki bölümünü #uluslararasıticaret#eticaret#çin konularına meraklıların dinlemesini tavsiye ederim. Çok güzel ve özlü bir bölüm olmuş.

 

Podcast’te sözü geçen “AI Super-Powers” kitabını daha önce okumuştum. Çin’in nasıl üretimi önceleyen bakış açısından, inovasyonu önceleyen bir bakış açısına geçiş yapıyor olduğunu güzel örneklerle anlatıyordu.

Podcast bölümünü SPOTIFY üzerinden dinlemek için tıklayın. (22 dakika)

Batıdaki şirketlerin ürünlerini/hizmetlerini sürekli olarak deneyimlediğimiz için, neden başarılı oldukları konusunda az/çok fikir sahibiyiz. Ama Çin tarafına baktığımızda bildiklerimiz oldukça sınırlı. Genel olarak Çin Teknoloji Dünyası’nın bizler için kapalı olduğu bir gerçek. Hala Çin’li bir teknoloji şirketini tanımlamak için Amerika’lı benzerinden yararlanıyoruz.Bu bölümle birlikte, Lumost’un ikinci sezonunda 10 bölümlük Çin dosyasını açıyoruz. Şirket analizlerini daha rahat yapabilmek için bu bölümde Çin’li tüketicileri biraz daha yakından tanıyoruz. Çin’in ulusal politikalarının teknoloji üzerindeki etkisini, bilgisayar yerine cep telefonu üzerinden gelişen teknolojinin artılarına bakacağız.

Bu seriyi hazırlarken Çin Teknoloji Dünyası ya da Çin’in devlet politikası üzerine yazılmış 6 kitaptan yararlandım. Bunlar, Rebecca Fannin’in “Tech Titans of China” ve “Silicon Dragon” isimli kitapları, Edward Tse’nin “China’s Disruptors” isimli kitabı, Kai-Fu Lee’nin “AI Super-Powers” isimli kitabı, Elizabeth Economy’nin “The Third Revolution” isimli kitabı ve son olarak da Amy Webb’in “The Big Nine” isimli kitabı. Yine her zaman olduğu gibi podcast’ler ve bloglar da yol gösterici oldu. “Technode” ve “Tech in Asia” da üretilen değerli içeriklerden yararlandım. “Tech Buzz China”, “Inside China Tech”, “Beyond the Valley”, “996” ve “Acquired” da Çin üzerine çok şey öğrendiğim Podcast’ler oldu.